Як в Україні перевірити обтяження квартири в Єдиному реєстрі боржників при продажу на вторинному ринку

Як в Україні перевірити обтяження квартири в Єдиному реєстрі боржників при продажу на вторинному ринку

Перед реєстрацією угоди купівлі-продажу квартири покупець разом з нотаріусом повинні перевірити обтяження нерухомості.

Ми з'ясували, як перевірити обтяження нерухомості в Єдиному реєстрі боржників при здійсненні договору відчуження житла.

У пункті 5 статті 2 Закону України №1952-15 «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 07.03.2018 зазначено, що обтяження - це заборона розпоряджатися або користуватися нерухомим майном.

Заборона встановлюють на основі таких положень:

- відповідних вимог закону;

- на основі актів, прийнятих уповноваженими органами державної влади або їх посадовими особами;

- підстави для заборони визначені в договорі і виникли передбачені умови для введення обмежень.

Нотаріус перевіряє обтяження майна в момент підписання договору відчуження нерухомості. Для цього він за допомогою інструменту електронного доступу запитує інформацію в таких джерелах:

- Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;

- Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна;

- Державний реєстр іпотек;

- Єдиний реєстр боржників.

Якщо в державному реєстрі немає записів про обтяження об'єкта продажу, нотаріус договір реєструє.

В ході реєстрації договору відчуження нерухомості нотаріус показує покупцеві виписки з державного реєстру.

При підготовці договору відчуження житла покупець може самостійно перевірити записи про обтяження нерухомості, що купується в Єдиному реєстрі боржників. Доступ в нього відкритий і не вимагає оплати.

Для пошуку інформації необхідно заповнити відповідні графи електронного бланка, вказавши дані власника нерухомості, що продається. Програма стартує при натисканні кнопки «шукати».

Якщо перевіряючий не знає всі зазначені в бланку пошуку відомості, досить ввести в рядки ім'я і прізвище власника житла, що продається. В результаті пошуку відкриється список збігів по імені і прізвища. В цьому випадку визначати, зазначений чи ні в списку обтяжень власник продаваної квартири, покупець буде сам.

Продавцям і покупцям нерухомості треба враховувати, що уповноважені державні структури вносять записи до реєстру боржників і пов'язують їх з обтяженням нерухомості в результаті різноманітних незначних проступків. Причиною фіксації людини в ролі боржника, можуть бути:

рішення патрульної поліції про штраф за перевищення швидкості;
рішення місцевих органів влади про штраф за незаконну торгівлю в громадських місцях та ін.
Головна особливість Реєстру боржників - в ньому держава фіксує правопорушення, вчинені громадянами в повсякденному житті і не пов'язані з процесами ринку нерухомості.

Це означає - якщо власник квартири оштрафований, наприклад, патрульної поліцією за їзду на автомобілі з перевищенням швидкості, то на основі запису про штраф виникає обтяження його квартири. Поки штраф не буде сплачено і це не відіб'ється в відповідного запису в реєстрі боржників, квартиру продати не можна.

Єдиний реєстр боржників пов'язує відповідальність за незначні проступки з обтяженням нерухомості

В офіційному роз'ясненні «боржником» вважається фізична або юридична особа, щодо якої уповноважені держоргани вирішили про адміністративну відповідальність за проступок, який не потребує кримінального переслідування.

Єдиний реєстр боржників входить до складу автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України, і створений для публікації в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників.

Відомості про боржників, включені до даного реєстру відкриті і розміщуються на офіційному сайті Міністерства юстиції України.

джерело: domik.ua

створено: чт, 12/17/2020 - 10:02

load
load

Об'єктів на сайті

653

Квартир

10

Будинків

2

Офісів

21

Нежитлових